University of Connecticut

Alumni

REU 2013

Jose Aguirre (U Texas at Arlington), Molly Blessing (UConn), Matthew Doherty (Stonehill C.), Svetlana D. Gelpi (U Metropolitana), Angeleque Hartt (Bates C), Gunarso Nguyen (Central Connecticut State U), Michel Lau (UConn), Talia Planas-Fontanez (U of Puerto Rico), Yongjian Chen (Fudan U), Megan Puglia (UConn), Sai Nagella (UConn), Hongbin Liu (Fudan U), Tania Mohamed (UConn), Erin Sullivan (Fairfield U), Sheng Wang (Fudan U), Charles Fayal (UConn), Yiren Zhang (Shanhai Jio Tong U), Xiaowen Zhao (Shanhai Jio Tong U), Zhifang Zheng (Fudan U)

Jose Aguirre (U Texas at Arlington), Molly Blessing (UConn), Matthew Doherty (Stonehill C.), Svetlana D. Gelpi (U Metropolitana), Angeleque Hartt (Bates C), Gunarso Nguyen (Central Connecticut State U), Michel Lau (UConn), Talia Planas-Fontanez (U of Puerto Rico), Yongjian Chen (Fudan U), Megan Puglia (UConn), Sai Nagella (UConn), Hongbin Liu (Fudan U), Tania Mohamed (UConn), Erin Sullivan (Fairfield U), Sheng Wang (Fudan U), Charles Fayal (UConn), Yiren Zhang (Shanhai Jio Tong U), Xiaowen Zhao (Shanhai Jio Tong U), Zhifang Zheng (Fudan U)

 

REU 2012

Oladeji Akinniyi (Kennesaw State U), Ann Aindow (UC Berkeley), Anisa Barolli (Western CT State U); Jacquelyn Boudle (Mt. Holyoke C), Maegan Dailey (York College of Pennsylvania), Alicia Gizzi (Central CT State U), Amelia Keyes (Alfred U), Eric Liu (Fudan U), Katherine McGarry (C of New Jersey), Zulema Melchor (U of Texas-Brownsville), Rebecca Newton (Belmont U), Rebecca Rose (UConn-Waterbury), Ashley Santiago (Cal State Polytech U, Pomona), Kaba Tandjigora (Montclair State U), Jessamyn Ward (Central CT State U), Terianna Wax (Mount Holyoke C), Steven Wiles (UConn), Moncy Yang (Fudan U)

Oladeji Akinniyi (Kennesaw State U), Ann Aindow (UC Berkeley), Anisa Barolli (Western CT State U); Jacquelyn Boudle (Mt. Holyoke C), Maegan Dailey (York College of Pennsylvania), Alicia Gizzi (Central CT State U), Amelia Keyes (Alfred U), Eric Liu (Fudan U), Katherine McGarry (C of New Jersey), Zulema Melchor (U of Texas-Brownsville), Rebecca Newton (Belmont U), Rebecca Rose (UConn-Waterbury), Ashley Santiago (Cal State Polytech U, Pomona), Kaba Tandjigora (Montclair State U), Jessamyn Ward (Central CT State U), Terianna Wax (Mount Holyoke C), Steven Wiles (UConn), Moncy Yang (Fudan U)

 

REU 2011

Alex Ticho (St. Olaf C.), Kathleen O'Rourke (Kennesaw State U.), Kim Panther (UConn), Amelia Edward (UConn), Mitchell Stadler (Indiana U. of Pennsylvania), Madison Fletcher (Bard C.), Faith Crittenden (UConn), Jordan Metz (Bloomsburg U.), Eileen Meehan (UConn)

Alex Ticho (St. Olaf C.), Kathleen O’Rourke (Kennesaw State U.), Kim Panther (UConn), Amelia Edward (UConn), Mitchell Stadler (Indiana U. of Pennsylvania), Madison Fletcher (Bard C.), Faith Crittenden (UConn), Jordan Metz (Bloomsburg U.), Eileen Meehan (UConn)

 

REU 2010

Katherine Alexander (Elmhurst C.), Mary Ambrosino (The C. of New Jersey), Alison Army (Mount Holyoke C.), Jennifer Bento (Simmons C.), Joshua Goings (Seattle Pacific U.), Jonathan Green (Syracuse U.), Joseph Lucas (Western Illinois U.), Maria Parra (U of South Florida), Sarah Page (Grove City C.), Charlene Singh (Central CT State U.), Smith Amy (Connecticut C.), Daniel Terwilliger (LMU Munich)

Katherine Alexander (Elmhurst C.), Mary Ambrosino (The C. of New Jersey), Alison Army (Mount Holyoke C.), Jennifer Bento (Simmons C.), Joshua Goings (Seattle Pacific U.), Jonathan Green (Syracuse U.), Joseph Lucas (Western Illinois U.), Maria Parra (U of South Florida), Sarah Page (Grove City C.), Charlene Singh (Central CT State U.), Smith Amy (Connecticut C.), Daniel Terwilliger (LMU Munich)

 

REU 2009

Daniel Brown (Butler U.), Kaitlyn Charles (SUNY, Oneonta), Catherine DeBlase (Marist C.), Sara Doyle (Carleton C.), Mateusz Hoppe (Central Connecticut State U.), William Isley (Lafayette C.), Ekta Makwana (Middlesex County C.), Camilo Medina (Central Connecticut State U), Lennart Niehues (Justus Liebig U., Giessen, Germany), Maria Parra (U. of South Florida), Gretchen Peters (Luther C.) Anthony Rizzuto (Elon U.)

Daniel Brown (Butler U.), Kaitlyn Charles (SUNY, Oneonta), Catherine DeBlase (Marist C.), Sara Doyle (Carleton C.), Mateusz Hoppe (Central Connecticut State U.), William Isley (Lafayette C.), Ekta Makwana (Middlesex County C.), Camilo Medina (Central Connecticut State U), Lennart Niehues (Justus Liebig U., Giessen, Germany), Maria Parra (U. of South Florida), Gretchen Peters (Luther C.) Anthony Rizzuto (Elon U.)

 

REU 2008

Kelvin Frazier (Savannah State U.), Katelyn Billings (St. Michaels C.), Keri Avery (Merrimack C.), Lesley Sevcik (Allegheny C.), Huberta Koudoro (Mt. Holyoke C.), Dominic Perroni (St. Michaels C.), Olivia Duong (Skidmore C.), Brett Blakeley (Central CT State U.), Douglas Mooney (Central CT State U.), Jessica Sargent (Worcester State C.), Shawn Miller (UConn), Shannon Cawley (Western CT State U.), Kaddy Camera (Rust U.), Hardeep Singh (UConn)

Kelvin Frazier (Savannah State U.), Katelyn Billings (St. Michaels C.), Keri Avery (Merrimack C.), Lesley Sevcik (Allegheny C.), Huberta Koudoro (Mt. Holyoke C.), Dominic Perroni (St. Michaels C.), Olivia Duong (Skidmore C.), Brett Blakeley (Central CT State U.), Douglas Mooney (Central CT State U.), Jessica Sargent (Worcester State C.), Shawn Miller (UConn), Shannon Cawley (Western CT State U.), Kaddy Camera (Rust U.), Hardeep Singh (UConn)

 

REU 2007

Charlayne McStay (UConn), Gloria Zarate (San Diego State U.), Chad Engle (UConn), Krista Shoemaker (UConn), Krystle Clarke (Huston-Tillotson U.), , Ron Ramsubhag (UConn)

Charlayne McStay (UConn), Gloria Zarate (San Diego State U.), Chad Engle (UConn), Krista Shoemaker (UConn), Krystle Clarke (Huston-Tillotson U.), , Ron Ramsubhag (UConn)

 

REU 2006

Laura Allen (Ohio Northern U.), Kristen Amore (Muhlenberg C.), Aaron Atkinson (U. Maryland, Eastern Shore), Vito Cataldo (Vassar C.), Emily Cherney (C. of New Jersey), Sharisse Davis (Virginia Sate U.), John DiMaio (Alfred U.), Hasiba Pehratovic (Central Connecticut State U.), Michelle King (Central Connecticut State U.), Mellisa Ly (U. Vermont), Robert Mitchell (Central Connecticut State U.), Nicole Morozovich (Indiana U. of Pennsylvania), Joe Yeager (Centre C.)

Laura Allen (Ohio Northern U.), Kristen Amore (Muhlenberg C.), Aaron Atkinson (U. Maryland, Eastern Shore), Vito Cataldo (Vassar C.), Emily Cherney (C. of New Jersey), Sharisse Davis (Virginia Sate U.), John DiMaio (Alfred U.), Hasiba Pehratovic (Central Connecticut State U.), Michelle King (Central Connecticut State U.), Mellisa Ly (U. Vermont), Robert Mitchell (Central Connecticut State U.), Nicole Morozovich (Indiana U. of Pennsylvania), Joe Yeager (Centre C.)

 

REU 2005

Sruti Bahumik (Bryn Mawr C.), Krystal Brown (Central Connecticut State U.), Matthew Carlson (California Lutheran U.), Florine Chanthavong (St. Joseph C.), Bradley Hutnick (C. of New Jersey), Joseph Jankolovits (Grinnell C.), Christopher McCarthy (Kutztown U.), Rebecca Milot (Providence C.), Rebecca Schiaffo (Elmira C.), Heather Slater (Central Connecticut State U.), Jamie Stull (Fort Lewis C.), Sarah Wright (Mercer U.)

Sruti Bahumik (Bryn Mawr C.), Krystal Brown (Central Connecticut State U.), Matthew Carlson (California Lutheran U.), Florine Chanthavong (St. Joseph C.), Bradley Hutnick (C. of New Jersey), Joseph Jankolovits (Grinnell C.), Christopher McCarthy (Kutztown U.), Rebecca Milot (Providence C.), Rebecca Schiaffo (Elmira C.), Heather Slater (Central Connecticut State U.), Jamie Stull (Fort Lewis C.), Sarah Wright (Mercer U.)

 

REU 2004

Ashley Bartelson (Stonehill C.), Kathleen Batchler (Providence C.), Stefanie Cantalupo (Central Connecticut State U.), Timothy Chapp (St. Lawrence U.), Marina Dickens (Centre C.), Christine Franey (Simmons C.), Daniel Mastarone (Allegheny C.), Karen McGuigan (U. of Scranton), Aimee Morey (Missouri Southern State U.), Megan Nollenberger (Shippensburg U.), Elizabeth Reed (Central Connecticut State U.), Michael Sangi (Ithaca C.)

Ashley Bartelson (Stonehill C.), Kathleen Batchler (Providence C.), Stefanie Cantalupo (Central Connecticut State U.), Timothy Chapp (St. Lawrence U.), Marina Dickens (Centre C.), Christine Franey (Simmons C.), Daniel Mastarone (Allegheny C.), Karen McGuigan (U. of Scranton), Aimee Morey (Missouri Southern State U.), Megan Nollenberger (Shippensburg U.), Elizabeth Reed (Central Connecticut State U.), Michael Sangi (Ithaca C.)

 

REU 2003

Earl Campos (Instituto Technologico y Estudios Superiores, PR), Estella Doong (Syracuse U.), Paul Foss (Central Connecticut State U.), Amy Griffiths (Skidmore C.), Ruthanne Hassey (Houghton C.), John Henssler (U. of Pittsburgh), Brittnee Jones, (Wofford C.), Kevin O'Malley (Boston C.), Dum Piawa (Monmouth U.), Jennifer Quimby (U. of Maine), Christopher Rinaldo (Keene State U.), Arlene Swierczynski, (Eastern Connecticut State U.), Linh Tran (U. of Connecticut), Aaron Van Dyke (Seattle U.)

Earl Campos (Instituto Technologico y Estudios Superiores, PR), Estella Doong (Syracuse U.), Paul Foss (Central Connecticut State U.), Amy Griffiths (Skidmore C.), Ruthanne Hassey (Houghton C.), John Henssler (U. of Pittsburgh), Brittnee Jones, (Wofford C.), Kevin O’Malley (Boston C.), Dum Piawa (Monmouth U.), Jennifer Quimby (U. of Maine), Christopher Rinaldo (Keene State U.), Arlene Swierczynski, (Eastern Connecticut State U.), Linh Tran (U. of Connecticut), Aaron Van Dyke (Seattle U.)

 

REU 2002

Eleni Benson (Yale U.), Matthew Boxer (U. of Vermont), Ryan Brennan (Skidmore C.), Rebecca French (Oberlin C.), Russell Giudici (C. of the Holy Cross), Nathan Hnatiuk (Houghton C.), Megan Jackson (Capital U.), Levon Nikoghosyan (New York U.), Amanda Ohs (Lafayette C.), Kelly Ryan (Sienna C.), Jolene Schuster (Penn State U – Behrend), Brandi Sommer (U. of Nebraska – Lincoln), Laura Vollenweider (U. of Wisconsin – LaCrosse)

Eleni Benson (Yale U.), Matthew Boxer (U. of Vermont), Ryan Brennan (Skidmore C.), Rebecca French (Oberlin C.), Russell Giudici (C. of the Holy Cross), Nathan Hnatiuk (Houghton C.), Megan Jackson (Capital U.), Levon Nikoghosyan (New York U.), Amanda Ohs (Lafayette C.), Kelly Ryan (Sienna C.), Jolene Schuster (Penn State U – Behrend), Brandi Sommer (U. of Nebraska – Lincoln), Laura Vollenweider (U. of Wisconsin – LaCrosse)

 

REU 2001

Cheri Barta, (U. of Nebraska – Kearny), Nathan Berkowitz (Clark U.), C. Bertozzi (Eastern C.), Cheryl Bourgeois (Houghton C.), Danielle Cleveland (Carrol C.), Marguerite Desko (Drew U.), Nelroy Jones (Benedict C.), Tasha Francis (Dartmouth C.), Sean Fyvie (SUNY Oswego), Kevin Jordan (Indiana U. of PA), James Kedenburg (Western CT State U.), Michael Krout (Indiana U. of PA), Joanna Riccobono (Salisbury State U.), Amy Scott (U. of Colorado), Suzanne Wright (SUNY Potsdam)

Cheri Barta, (U. of Nebraska – Kearny), Nathan Berkowitz (Clark U.), C. Bertozzi (Eastern C.), Cheryl Bourgeois (Houghton C.), Danielle Cleveland (Carrol C.), Marguerite Desko (Drew U.), Nelroy Jones (Benedict C.), Tasha Francis (Dartmouth C.), Sean Fyvie (SUNY Oswego), Kevin Jordan (Indiana U. of PA), James Kedenburg (Western CT State U.), Michael Krout (Indiana U. of PA), Joanna Riccobono (Salisbury State U.), Amy Scott (U. of Colorado), Suzanne Wright (SUNY Potsdam)

 

REU 2000

Dorothy Broadbent (Holy Cross C.), Joseph Emch (Ohio State U.), David Fleming (Providence C.), Adam Goldblum (Fort Lewis C.), Lisa Hurd (Richard Stockton C.), Kevin Jordan (Indiana U. of PA), Angela Mabb (Clarkson U.), Deborah Miller (Colgate U.), Heather Molyneux (Wilson C.), Sherrad Okeyo (Rutgers U.), Ron Rawlings (U. of Nebraska), Marc Roy (Assumption C.), Carolyn Whitney (Providence C.), Suzanna Williams (Providence C.)

Dorothy Broadbent (Holy Cross C.), Joseph Emch (Ohio State U.), David Fleming (Providence C.), Adam Goldblum (Fort Lewis C.), Lisa Hurd (Richard Stockton C.), Kevin Jordan (Indiana U. of PA), Angela Mabb (Clarkson U.), Deborah Miller (Colgate U.), Heather Molyneux (Wilson C.), Sherrad Okeyo (Rutgers U.), Ron Rawlings (U. of Nebraska), Marc Roy (Assumption C.), Carolyn Whitney (Providence C.), Suzanna Williams (Providence C.)

 

REU 1999

Lori Amato (U. of Tampa), Craig Calvert (Alfred U.), John D'Angelo (SUNY-Stony Brook), Lauren DuFort (Wheaton C.), Jason Durand (Rhode Island C.), Diana Gamberdella (Manhattanville C.), Gabriel Kapur (Fordham U.), Hieu Luu (Ursinus C.), Patricia Melfi (Providence C.), Yamaris Pacheco (U. of Puerto Rico), Kendra Redin (Hofstra U.), Jessica Semanscin (SUNY-Potsdam), Melissa Smith (Hartwick C.), Kristen Terranova (LaSalle U.), Amanda Willis (Mt. Holyoke C.)

Lori Amato (U. of Tampa), Craig Calvert (Alfred U.), John D’Angelo (SUNY-Stony Brook), Lauren DuFort (Wheaton C.), Jason Durand (Rhode Island C.), Diana Gamberdella (Manhattanville C.), Gabriel Kapur (Fordham U.), Hieu Luu (Ursinus C.), Patricia Melfi (Providence C.), Yamaris Pacheco (U. of Puerto Rico), Kendra Redin (Hofstra U.), Jessica Semanscin (SUNY-Potsdam), Melissa Smith (Hartwick C.), Kristen Terranova (LaSalle U.), Amanda Willis (Mt. Holyoke C.)

 

REU 1998

Dorothy Bancroft (Gordon C.), Ho Chack (SUNY-Geneseo), Gregory Constable (Shippensburg U.), Gemma D'Ambruoso (Providence C.), Michael England (Fairfield U.), Keriann Gray (Hofstra U.), Benjamin Janesko (Allegheny C.), Mark Maniccia (Indiana U. of PA), Daniel Montville (Fitchburg State U.), Ellen Moody (Mansfield U.), Joshua Schrier (St. Peter's C.), Sherry Tsai (Yale U.), Nicole Wack (LaSalle U.), Christy Wanner (Kutztown U.)

Dorothy Bancroft (Gordon C.), Ho Chack (SUNY-Geneseo), Gregory Constable (Shippensburg U.), Gemma D’Ambruoso (Providence C.), Michael England (Fairfield U.), Keriann Gray (Hofstra U.), Benjamin Janesko (Allegheny C.), Mark Maniccia (Indiana U. of PA), Daniel Montville (Fitchburg State U.), Ellen Moody (Mansfield U.), Joshua Schrier (St. Peter’s C.), Sherry Tsai (Yale U.), Nicole Wack (LaSalle U.), Christy Wanner (Kutztown U.)